ptaki

Jak wygląda hodowla ptaków?

Ptaki nie są nazbyt częstymi gośćmi w naszych domach z paru prostych względów. Prawdą jest, że brudzą nie bardziej niż wszystkie inne zwierzątka, ale chodzi głównie o hałas. Prawdą jest, że fani ptaszków nie miewają z tym kłopotu, ale większości zwyczajnych ludzi to niestety przeszkadza. Piękne ozdobne ptaki to niezwykle ciekawy dodatek do każdego mieszkania. Nie chodzi tutaj o ptactwo, które biega po podwórku, bo nie każdy dysponuje podwórkiem, ale o ptaki typowo domowe, jakie hoduje się w klatce. Popularne bywają ciekawe gatunki małych papużek, kanarki i tym podobne. Typowe papugi bywają często spokojniejsze i mniej hałaśliwe od kanarków, które to w sobie znanych porach prezentują swe śpiewy i to może czasem drażnić ludzi. Ale zakłada się, iż nikt nie ma żadnych przeciwwskazań i z zamiłowania zajmuje się hodowlą ptaszka w swoim domu.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ptaki nie są zbyt wymagającymi zwierzakami, jednak potrzebują dużo ruchu, dlatego wielu ludzi inwestuje w dosyć sporą klatkę specjalnie przeznaczoną dla posiadanego osobnika, albo czasami pozwala zwierzęciu, aby, aby poswawolił sobie po domu. Inni jeszcze bardziej się angażują i starają się zapewnić ptactwu większy komfort życia adaptując całe pomieszczenie. Wówczas oczywiście gospodarz pewnie ma więcej niż jeden egzemplarz danego gatunku, a pomieszczenie przygotowywane dla ptactwa przypomina kawał gęstej dżungli. Niewielu jest stać na przerobienie całego pomieszczenia na coś takiego, ale ci, którzy tego dokonują, zyskują wręcz bajkowe rezultaty nie tylko we własnych oczach. Jednak zejdźmy trochę bliżej ziemi.

Ptaszek wymaga od właściciela prostych rzeczy. Starcza mu co najwyżej jedzenie, woda do picia i dodatkowe zabawki, a w szczególności malutkie huśtawki. To są dosyć ważne jego wymagania. Należy jednakże zwracać uwagę na fakt, że niektóre ptaki wymagają w klatce innego osobnika. Czasami wcale nie musi to być płeć przeciwna, ale ptaszek mieszkający sam w klatce czasem może stać się niespokojny, osowiały i poddenerwowany. Nie każdy gatunek reaguje tak samo, jednak pewne z gatunków małych papużek żyjąc samotnie okazują swym zachowaniem dyskomfort, który czują.

ptak
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zajmując się ptactwem wypada wziąć te oraz inne inne czynniki pod uwagę, aby nie stwarzać zwierzakowi niedogodnych warunków, mimo że właścicielowi może się zdawać, iż wszystko przebiega właściwie. Nie od dziś wiadomo, że ptaki czują nastrój hodowcy, dlatego też dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest wyrozumiała atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Dzięki takiemu podejściu ptactwo może się rozwijać właściwie nawet w tak ograniczających zwierzę warunkach, jakimi są zamknięte klatki. Należy naturalnie zabezpieczyć się w fachową literaturę na temat ptaków hodowlanych. To pozwoli na lepsze zapoznanie się z potrzebami ptaków oraz ich naturalnym środowiskiem życia, co pozwoli na stworzenie podobnych warunków bytowania, panujące w ich rodzimym miejscu, skąd się wywodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *